Solutions

Get detailed explanations to advanced GMAT questions.



Question

Maria can either buy a basket that contains P pounds of apples for $16.50 or buy p pounds of apples at $0.95 per pound. Does it cost Maria more to buy the basket of apples than to buy p pounds of apples at $0.95 per pound?

I. The basket contains less than 20 pounds of apples

II. It would cost Maria a total of $18.05 to buy p+4 pounds of apples at $0.95 per pound.


 

Option A:

Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient to answer the question asked.

Option B:

Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient to answer the question asked.

Option C:

BOTH statements (1) and (2) TOGETHER are sufficient to answer the question asked, but NEITHER statement ALONE is sufficient to answer the question asked.

Option D:

EACH statement ALONE is sufficient to answer the question asked.

Option E:

Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient to answer the question asked, and additional data specific to the problem are needed.

Difficulty Level

Medium

Solution

Option B is the correct answer.


Option Analysis

Statement I is insufficient: Clearly Insufficient. We don’t know the value of p to compare the costs.

Statement II is sufficient: gives us a relationship as (p+4)*0.95 = 18.05. Hence, p*0.95 can be calculated. No need to calculate. The question stem can be answered. Sufficient.